Mobile menu

تماس با ما: 03538331085 , 09133537498 , 09132507818

شرح عملکرد:

با وصل برق به تابلو کنترل، شیرها به وضعت نرمال  می روند. یعنی شیرهای ورودی و خروجی فیلتر های شنی یاز و شیر بای پس فیلترهای شنی بسته می شوند. سپس با  توجه به حالت کلید  دستی-محلی- اتوماتیک که بر درب تابلو قرار دارد عملیات زیر انجام می گیرد.

·        حالت دستی: با چرخاندن کلید روی حالت دستی شیرها بلافاصله به وضعیت نرمال می روند. (مگر اینکه قبلا در وضعیت نرمال باشند)و از آن به بعد برای هرتغییر دیگری در وضعیت شیرها (باز یا  بستن) باید از آچار مخصوص استفاده کرد. در واقع در این حالت، سیستم هیچگونه کنترلی بر عملگرها ندارد . با فشردن شستی استارت ، پمپ روشن شده و آب در مسیری که شیرها تعیین می کنند جاری می شود. با خالی شدن آب استخر یا با فشار بیش از حدمجاز ، یا بی متال شدن موتور، پمپ خاموش و آزیر به صدا در می آید. همچنین اگر شیر خروجی فیلترهای شنی و هر دو شیر بای پاس بسته باشند پمپ خاموش و آزیر فعال می شود. در هنگام استفاده از آچار مخصوص باید توجه داشته باشید که زور بیش از حد به آچار برای باز و بستن شیر وارد نکنید و به محض سفت شدن آچار شیر در وضعت باز و یا بسته قرار دارد.

·        حالت محلی: با چرخاندن کلید روی حالت محلی شیرها بلافاصله به وضعیت نرمال می روند (مگر اینکه قبلا در وضعیت نرمال باشند) و با فشردن کلید های محلی (واقع بر عملگر)، شیرها باز و بسته می شوند. تفاوت حالت دستی با حالت محلی ، در باز و بستن شیرها است .که در اینجا با استفاده از شستی های محلی ، تغییر وضعیت شیرها ممکن می گردد. و در بقیه موارد عملکرد این دو حالت یکسان است. توصیه می شود در صورتی که از حالت اتوماتیک نخواستید استفاده کنید ، از حالت محلی برای باز و بستن شیرها استفاده کنید.

·        حالت اتوماتیک: با چرخاندن کلید روی حالت اتوماتیک شیرها بلافاصله به وضعیت نرمال می روند.(مگر اینکه قبلا در وضعیت نرمال باشند) در این حالت همه کارها منجمله شستشوی فیلترها به صورت اتوماتیک انجام می گیرد و کاربر تنها شستی اسارت پمپ را فشار می دهد. با روشن شدن پمپ فیلتر 1 و بعد فیلتر2 شستشوی اولیه می شوند. مدت شستشوی اولیه را در صفحه تنظیمات نمایشگر تعیین می کنید.علاوه بر آن ، مدت زمان شستشوی کامل ،  اختلاف فشار مجاز ،  حد اکثر فشار مجاز و زمان رفع آن را نیز در تنظیمات نمایشگر، تعیین می کنید.  

هرگاه اختلاف فشار، بین فشار ورودی(فشار قبل از فیلتر شنی) و فشار خروجی(فشار بعد از فیلتر توری یا دیسکی) بیشتر از مقدار تعین شده بود سیستم به صورت اتوماتیک شروع به شستشوی کامل فیلترهای شنی می کند. یعنی فیلتر1 و بعد فیلتر2 به مدت زمان تعیین شده در صفحه تنظیمات، شستشو داده می شود و سپس شیرها به حالت نرمال برگشته و آبیاری باغات از سر گرفته می شود. بدیهی است اگر بعد از شستشوی کامل هنوز اختلاف فشار بیش از حد مجاز باشد گرفتگی و آشغال از فیلتر توری یا دیسکی می باشد پس دیگر سیستم، شستشوی کامل فیلرهای شنی را انجام نمی دهد بلکه باید فیلترهای توری و دیسکی را به صورت دستی شستشو داد.

اگر فشار سیستم از مقدار تعیین شده در صفحه تنظیمات بیشتر بود برای بار اول پمپ خاموش نمی شود بلکه برای مدت معلوم شیرهای بای پاس باز می شوند و پس از زمان رفع فشار غیر مجاز دوباره شیرها به حالت نرمال برمی گردد. در صورتی که پس از برگشت به حالت نرمال باز فشار بیش از حد مجاز بود پمپ خاموش می شود . زمان رفع فشار غیر مجاز را نیز می توانید در تنظیمات تعیین کنید.

اجزاء تشکیل دهنده:

سیستم شستشوی اتوماتیک بر پمپ خانه های 10 لیتر به بالا نصب می گردد.که در پمپ خانه 15 لیتری با دو عدد فیلتر شنی اجزائ تشکیل دهنده به این قرارند:

·        دوعدد عملگر شیرپروانه ای 80 که در ورودی فیلتر های شنی نصب می گردند.

·        یک عدد عملگر شیر پروانه ای 125 که در خروجی فیلتر های شنی و قبل از فیلترهای توری یا دیسکی نصب می شود.

·        دو عدد عملگر شیر پروانه ای 80 که در مسیر بای پس فیلترهای شنی نصب می گردند.

·        دو عدد سنسور فشار 4 تا 20 میلی آمپر که یکی در ورودی (قبل از عملگرهای ورودی و بعد از پمپ) و دیگری در خروجی (بعد از ثیلترهای توری یا دیسکی) نصب می گردند.

·        تابلو کنترل مرکزی که شامل نمایشگر( HMI ) ، کنترولر ، سنسور کنترل سطح استخر ، و مدارهای راه انداز عملگر ها می باشد. بر درب تابلو کلید -دستی- محلی -اتوماتیک برای تعیین حالت کاری سیستم ، و شستی ریست آلارم برای قطع کردن صدای آژیرآلارم ، و چراغ سیگنال آلارم تعبیه شده است 

راهنمای استفاده از عملگر:

عملگرها  بر شیرهای پروانه ای نصب می شوند و دارای شستی باز، شستی بسته، نمایشگر باز، نمایشگر بسته، محل آچارخور ،  است.  (درب عملگرها را به هیچ عنوان باز نکنید تا اولا تنظیمات داخلی آن مخدوش نگردد و ثانیا از گارانتی خارج نگردد)

برای آنکه با آچار ،شیرعملگر را باز و بسته نمایید دو نکته مهم را باید رعایت کنید. اول آنکه کلید  دستی- محلی -اتوماتیک روی حالت دستی باشد و دوم آنکه ، چون در عملگر از گیربکس استفاده شده بنابراین با نیروی خیلی کم آچار چرخیده میشود وحدود ده دور لازم است تا شیر باز کامل یا بسته کامل شود و به محض آنکه چرخش آچار کمی سفت شد از چرخاندن خودداری کنید زیرا نیروی گیربکس بسیار زیاد است و ممکن است به شیر و عملگر صدمه بزند.

روش دوم برای باز و بسته نمودن عملگر ، استفاده از کلیدهای محلی است . بدین ترتیب که کلید دستی- محلی -اتوماتیک را در حالت محلی قرار دهید و آنگاه از شستی های باز و بسته استفاده نمایید. این روش نسبت به روش اول ترجیح داده می شود و توصیه می شود از این روش در مواقعی که از اتوماتیک استفاده نمی کنید عمل کنید.

روش سوم برای باز و بسته نمودن عملگر ، استفاده از حالت اتوماتیک است که شیرها به صورت خودکار در مواقع مناسب تغییر وضعیت می دهند.

راهنمای استفاده از نمایشگر(HMI):

نمایشگر دارای چهار صفحه به شرح ذیل است.

·        صفحه گرافیک: پمپ خانه به صورت گرافیکی به تصویر کشیده شده و باز و بسته بودن شیرها، مسیر جریان آب در لوله ها ، روشن وخاموش بودن پمپ ، فشار ورودی و خروجی ، با انیمیشن نمایش داده می شود. در حالت های اتوماتیک و محلی انیمیشن فعال است و در حالت دستی غیر فعال است.

·        صفحه آلارم: اگر در حین کار ، سیستم دچار آلارم یا خطایی شد علت خطا با قید زمان و تاریخ در جدول این صفحه نوشته می شود. و زمان و تاریخ رفع خطا نیز در همان جدول قید می شود . همچنین کلید های سعی مجدد در پایین جدول خطا آمده است. این کلیدها در حالت عادی غیر فعال است و وقتی فعال می شود که خطای " عملگر خراب است " ظاهر شده باشد  و این امکان را برای شما بوجود می اورد که یک بار دیگر سعی کنید تا عملگر مورد نظر را به صورت اتوماتیک تغییر وضعیت دهید.

·        صفحه تنظیمات: در این صفحه دو جدول وجود دارد ، جدول شستشو و جدول فشار.   در  جدول شستشو زمان های شستشوی اولیه و شستشوی کامل را تعیین می کنید. همچنین زمان سپری شده شستشوی فیلتر 1 و 2 در این جدول نمایش داده می شود. در جدول فشار شما 3 گزینه اختلاف فشار مجاز ، حد اکثر فشار مجاز ، و زمان رفع فشار غیر مجاز را تعیین می کنید. توجه داشته باشید که این گزینه ها پسورد ( کلمه رمز) دارد و با وارد کردن کلمه رمز می توانید گزینه ها را تغییر دهید.

صفحه سیستم: این صفحه که پسورد دار است مربوط به برنامه سیستم است و کاربر نیازی به آن ندارد.